Přirozený pískovcový převis v liběchovských lesích, 1,5 km severně od obce Ješovice, uměle rozšířený v jeskyni. - Jedná se o přitesanou prostoru o rozměrech 6 x 2,5 m, pro pobyt opatřenou skalními lavicemi. Na ni navazuje pseudokrasová jeskyně o celkové délce 22 m a výšce pouze 0,5 m. - Historik F. Bernau (v r. 1884) zmiňuje jeskyni jako prostoru s "od kouře zčernalým stropem", dřívější doupě loupežníků, vedených zemanem Janem Dubínským z Dubína. Podle pověsti se ve zdejším okolí v době třicetileté války zdržovali lupiči. Jeskyně s lidovým názvem Mordloch (Vražedná díra) byla údajně sídlem strašné bandy vrahů, která byla likvidována až při společném zákroku majitelů okolních panství. Pověst má patrně pravdivé základy, protože v těchto místech byl r. 1720 svými poddanými zavražděn hrabě Jan Vratislav Clary. 1 km odtud, při cestě z Ješovic, stojí na památku této události tzv. Hraběcí kaple. Obyvatelé okolních obcí se tomuto místu raději vyhýbali. Později se jeskyně stala obydlím jakéhosi poustevníka, který zde také zemřel a byl zahrabán v rohu prostory. V 19. stol. zde měly být vedle něho vykopány ještě další lidské kostry. - V dnešní době jeskyně často navštěvována táborníky, stěny ničeny novodobými nápisy.
Máchův kraj. 1. vyd. Praha: Olympia, 1985, s. 173.
ZIMERMAN, Václav, PILLER, Jiří. Kokořínsko: krásy a zajímavosti. Mělník: Richard Kubeš, 2004, s. 46-47.
Mordloch u Štětí [online]. [cit. 2004-11-22]. Dostupné z: http://stezky.ecesko.cz/Czechia/content/clanek.aspx?clanekid=436&lid=1.
PEŠA, Vladimír. Zapomenutá místa na Českolipsku a Děčínsku? [online]. [cit. 2004-11-22]. Dostupné z: http://www.speleo.cz/soubory/speleo/sp25/mista.htm.
Druh soub.
Soubor geografických jmen - regionální místopis
Odkazy
(1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.