Na východním okraji města, na skalnatém ostrohu nad řekou Labe na konci Hradské ulice. - První písemná zpráva o Týnci z r. 1110 uvádí, že se na zdejším knížecím dvorci uskutečnila schůzka českého knížete Vladislava I. s jeho bratrem, údělným knížetem Otou II. Olomouckým. Kde však tento dvorec stával, není známo. R. 1436 dal král Zikmund Týnec do zástavy Vaňkovi z Miletínka. Podle Vaňkova pozdějšího přízviska "Vyzdvihovač" bývá právě on označován za stavitele gotické tvrze. - Jejím jádrem byla byla dosud zachovaná mohutná kamenná dvoupatrová věžová budova vystavěná z kamene na obdélném půdorysu, původně se segmentem zakončenými okny. V přízemí byla spižírna, sklepy a studna, v prvním patře obydlí služebnictva, ve druhém patře obydlí majitele. V jihovýchodní části prvního patra byla vložena srubová místnost osvětlená v jihovýchodní zdi trojicí pyramidově uspořádaných okének (zrušena při přepatrování paláce v 90. l. 17. stol.). Přístup do jednotlivých místností paláce byl po dřevěných pavlačích vystavěných na kamenných krakorcích vně stavby. - Po Vaňkovi z Miletínka se zde majitelé střídali, až Král Vladislav II. postoupil v r. 1502 město Týnec Vilémovi z Pernštejna. Tehdy byla také tvrz poprvé písemně zmíněna. Vilém r. 1510 Týnec vyplatil ze zástavy a připojil ke svému panství Pardubice. Tvrz přestala být panským sídlem a centrem samostatného statku. Jako taková byla naposledy připomínána v r. 1553, kdy ji Pernštejnové postoupili týneckým měšťanům. Hospodářský dvůr při tvrzi byl změněn na zemědělskou usedlost a obytná budova upravena na sýpku. K tomuto účelu sloužila tvrz až do nedávné doby. Do dnešní doby dochovaná kamenná dvoupatrová tvrz není udržovaná, v r. 2007 byla zařazena na seznam nejohroženějších památek České republiky. - Okolo tvrze stojí obytné budovy upravené do současné podoby v r. 1883. - Areál tvrze a hospodářského dvora je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.
Klíč.slova
tvrze * majitelé tvrze * sýpky * hospodářské budovy * gotika * renesance
Citace
POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 125.
ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 508.
Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-09-21]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/tynec-nad-labem/tvrz.
Druh soub.
Soubor jmen korporací - regionální památky
Odkazy
(1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
(6) - ČLÁNKY
(1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.