Hospodářský dvůr 700 m východně od městečka Český Šternberk. - Původně stával o něco východněji. Podle pověsti právě zde r. 1467 vojsko Jiřího z Poděbrad, resp. jeho syna Viktorina z Münsterberka, umístilo obléhací prak, díky němuž potom dobyl hrad Šternbek. Okolo blízkého kopce obléhatelé založili tábor a vykopali dva obranné valy. Pozdější dřevěný dvůr, který získal jméno po bývalém prakovišti, zde byl založen snad v l. 1720-1750. R. 1788 je Prak uváděn jako statek příslušný ke hradu Šternberku. S ním také sdílel historii. Za Marie Barbory z Götzenu nastal úpadek panství, z exekuce majetku v l. 1751-1753 se dochoval i zápis o podobě dvora Prak. Vpravo od vjezdu byla ratejna, vedle stáje, dále stodola o dvou mlatech a malá sýpka. Vše vystavěno ze dřeva, střechy kryté šindelem. Dvůr v té době sloužil jako chovná stanice pro jalový dobytek (bylo zde ustájeno 27 kusů hovězího dobytka). Zanedlouho však dvůr vyhořel, za Čejků z Olbramovic po r. 1760 vystavěn z kamene a cihel, z taktických důvodů dále od hradu. Na mapách z l. 1764-1767 zobrazeny tři budovy do tvaru písmene U. Statek měl vlastní hlubokou studnu (dochována dodnes) Od r. 1841, kdy jej koupil Zdeněk Konopišťský, se opět dostal do majetku Šternberků. Před r. 1927 usedlost koupil Josef Kürchman (Kirchman). Dvůr Prak nadále sloužil jako chovná stanice pro hovězí dobytek. - Dnes je statek je po rekonstrukci, v rámci ekologického hospodářství se zaměřuje na chov skotu, ovcí a lipicanských koní (největší stádo v České republice). - Potůček Katovka severně od dvora a studánka Katovka severně od Šternberka připomíná místo, které bylo (za městem) vyhrazeno pobytu kata. V místě zvaném Na Spravedlnosti (dnes je zde rekreační zařízení) stávala šibenice.
Klíč.slova
hospodářské dvory * majitelé dvora * hrady * vojenské tábory * střelné zbraně * chovné stanice * chov hospodářských zvířat * chov koní * ekologické farmy * agroturistika
Citace
ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 81.
HEŘMAN, Jan. Toulky Podblanickem a Posázavím (XX): lokality Prak a Vrábov. Jiskra, 1.12.2011, roč. 53, č. 48, s. 10.
Druh soub.
Soubor jmen korporací - regionální památky
Odkazy
(1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.