Na katastru celé obce. - V r. 1917 odkryl František Dvořák v poloze Nad Pilou osadu, kterou lze podle nálezů datovat většinou do 2. stol. (doba římská). Podařilo se zde prokopat několik zahloubených chat a jam (a dále zlomky germánské keramiky, keramický amulet, bronzové spony, klíče zavěšené na bronzovém řetízku, železná šipka s křidélky, železný nůž, kostěné jehly, hliněná lidská hlavička, kančí zuby a kusy mazanice). - Nedaleko odtud, v poloze Zádušní pole, bylo již v l. 1906-1907 a znovu r. 1917 prozkoumáno 10 žárových hrobů a rozrušené nálezy z římské doby. Milodary tvořily hliněné popelnice, zlomky bronzových pánví, různé druhy bronzových a železných spon, kování opasků, skleněné a jantarové korálky, hrot kopí a nože. Toto pohřebiště bylo datováno do období od Marobudovy říše až do konce 2. stol. - V r. 1930 byla na poli za obcí objevena římská mince (Thorius Balbo) z doby okolo r. 90 (dnes v kolínském muzeu). - V r. 1937 prozkoumal F. Dvořák ještě ostrožnu Nebovidského potoka na severním okraji obce, zde odkryl pohřebiště s 11 plochými žárovými hroby ze 7.-8. stol. (doba slovanská). Hrobové jámy obsahovaly urny se spálenými kostmi, ve většině hrobů však byly kosti bez schrány, a byly překryty plochými kameny. Dále byly nalezeny železné nůžky, nůž a vlastní žároviště (kremační hranice).
Keywords
pohřebiště * archeologické nálezy * doba římská * doba stěhování národů * doba hradištní * hroby * žárové hroby * kostrové hroby
Citation
Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 333.
Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-06-14]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/nebovidy/pohrebiste.
Collection kind
File of corporation names - monuments in region
References
(1) - ARTICLES
Number of the records: 1
openseadragon
This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about
how we use cookies.