Number of the records: 1  

Průhonice (Česko)

  1. Geographic namePrůhonice (Česko)
    See also Průhonický park (Průhonice, Česko)
    Origin1270 - první zmínka o obci
    Personalities Silva-Tarouca, Arnošt - majitel panství
    romanopisec Zahradník-Brodský, Bohumil
    Baxa, Jiří - houslista
    Sládek, Jiří - sbormistr
    URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=49.9997,14.5503&z=12
    DescriptonObec na horním toku potoka Botiče, při jihovýchodní hranici hlavního města Prahy. - Nadmořská výška: 306 m. - V historii též užíván název Próhonice. Již r. 1187 zde zmiňován kostel Narození Panny Marie. První písemná zpráva o obci Průhonice, založené na průhonech (cesta nebo mez mezi polem, kudy se honil na pastvu dobytek nebo ovce), je z r. 1270, tehdy zde jako purkrabí Pražského hradu uváděni Zdislav a Oldřich z Průhonic. Do 14. stol. v držení přemyslovské bojovnické skupiny panošů, ve 14. stol. pánů z Říčan. V té době v obci postavena gotická tvrz. Potom se majitelé obce rychle střídali. V 16. stol. rod rytířů Zapských ze Zap přestavěl zdejší tvrz na renesanční zámek. V první polovině 17. stol. zámek i obec zpustošeny, v l. 1669-1685 majetkem jezuitské koleje sv. Klimenta v Praze. V r. 1800 majitelem Jan Nepomuk Nostitz-Rhieneck, r. 1802 zchátralý zámek opraven v empírovém slohu, odstraněno bylo i opevnění. Největší rozkvět zaznamenaly Průhonice po r. 1885, kdy se vnučka Nostitz-Rhienecka, Marie Antonie Gabriela provdala za hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucu. Zámek byl přestavěn ve slohu tzv. české novorenesance, současně byla rozšířena zámecká zahrada. Do r. 1914 tak vznikl známý přírodně krajinářský Průhonický park s cizokrajnými dřevinami a rostlinami, alpinem a dendráriem o celkové rozloze 260 ha. - V tzv. Malém zámku (původně pivovar, v 19. stol. přestavěný na zámecké křídlo) dnes stálá expozice s českým malířstvím a sochařstvím 20. stol. - V sousedství zámku kostel Narození Panny Marie, v parčíku před školou pomník Antonína Švehly z r. 1934. - K významným průhonickým rodákům patří např. houslista Jiří Baxa a sbormistr Jiří Sládek, poslední léta svého života zde strávil romanopisec Bohumil Zahradník-Brodský. - Průhonice složeny ze tří městských částí: Průhonice, Hole (zdejší tvrz rodu Rokycanských zpustošena husity, zmiňována ještě r. 1476) a Rozkoš. Po r. 1989 zcela změněn ráz Průhonic, do té doby charakteristické české vesnice s rybníkem uprostřed návsi, především výstavbou nové vilové čtvrti. V Průhonickém parku, Oboře postupně budována pracoviště vědeckých ústavů (České akademie věd, Geomagnetické a Seizmické oddělení Geofyzikálního ústavu, Paleomagnetické oddělení Geofyzikálního ústavu a Ionosférická observatoř Ústavu fyziky atmosféry).
    Keywordsobce * dějiny obce * tvrze * gotika * zámky * renesance * parky * zámecké parky * rybníky * galerie * stálé expozice * výzkumné ústavy
    CitationEISENMANN, Jan. 25 výletů kolem Prahy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1992, s. 94-96.
    NĚMEC, Jan, SOUKUP, Vladimír. Výlety do okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989, s. 250-253.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 364-365.
    ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 2. Praha: Eva, 1996, s.
    Průhonice: historie [online]. [cit. 2004-05-07]. Dostupné z: http://www.pruhonice-obec.cz/historie.htm.
    Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
    NoteObec v okrese Praha-západ.
    Collection kindFile of geographical names - region
    References (4) - File of personal names and family names
    (1) - File of geographical names
    (57) - File of personal names - persons from region
    (4) - File of corporation names - monuments in region
    (2) - File of geographical names - region
    (1) - Digitalizované dokumenty
    (18) - Monographies, maps
    (2) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
    (78) - ARTICLES
    (15) - Regional documents - books
    (1) - Regional documents - serials before 1950
    Databáze národních autorit NK ČR
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.