Počet záznamů: 1  

Rynholec (Česko)

 1. Geografické jménoRynholec (Česko)
  OkresRakovník
  Události1330 - první zmínka o obci
  Osobnosti Müller, Josef - varhaník, hudební skladatel
  PopisObec 18 km východně od Rakovníka, 2 km jihovýchodně od Nového Strašecí. - Nadmořská výška: 460 m. - Založena v první polovině 13. stol. Písemně poprvé zmiňována r. 1330, v té době patřila vladykovi Dětřichu ze Skuhrova a na Stochově. Ten ji později prodal klášteru Maří Magdaleny na Újezdě v Praze a pražským měšťanům Mikuláši Weisovi a Kunrátu Junošovi. R. 1420 zastavil Rynholec císař Zikmund bratrům Petrovi a Ctiborovi z Kačice, r. 1437 jej držel Oldřich z Rynholce a jeho syn Jan a r. 1457 jej měl v zástavě Ctibor ze Svojkova a na Kačici. Potom obec připadla jako odúmrť králi Vladislavu II., který ji nejprve daroval písaři své kanceláře Ambroži Mulfárovi a r. 1514 ji zapsal Hynkovi Bořitovi z Martinic na Smečně a jeho bratrům. Od té doby až do zrušení roboty náležel Rynholec ke smečenskému panství. - Mezi Rynholcem a Lány, v poloze zvané dnes Starý zámek stávala v 15. stol. tvrz nebo hrádek Sobín, dnes po ní zůstaly jen zarostlé rozvaliny. V obci stojí kaple sv. Isidora, bývalý vrchnostenský dům čp. 116 z 15.-16. stol., památník padlým a dva litinové kříže. - K významným rodákům patří varhaník a hudební skladatel Josef Müller. - U obce bývalé kamenouhelné doly Laura a Anna (později Čs. Armády I), těžba ukončena r. 1965. Dnes v západní části katastru obce těžba lupku, při silnici směrem na Tuchlovice těžba rašeliny.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * kaple * domy * památníky * kříže * rodáci * těžba uhlí * těžba lupku * těžba rašeliny
  CitaceANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 432.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 332.
  BEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 94-95.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (16) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (6) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (27) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1