Number of the records: 1  

Křečovice (Benešov, Česko)

 1. Geographic nameKřečovice (Benešov, Česko)
  DistrictBenešov
  Events1352 - první zmínka o obci
  Personalities Suk, Josef, - kapelník, učitel hudby
  Suk, Josef, - hudební skladatel
  Dvořáková-Suková, Otýlie, - klavíristka a hudební skladatelka
  Suk, Jan, - literární kritik a básník
  DescriptonObec 7,5 km severovýchodně od Sedlčan. - Nadmořská výška: 365 m. - Písemně poprvé zmiňována k r. 1350 v souvislosti se zdejším kostelem. V r. 1373 byla již majetkově rozdělena, jednu část držel Bárta, další ve 14. a 15. stol. místní rod Vejháků z Koutů a Břekovců z Ostromeče. Další část obce drželi v 15. stol. vladykové Křečovští z Křečovic. V Křečovicích stávala tvrz, před r. 1524 prodal Vilém Vejhák z Koutů tuto tvrz, přilehlý dvůr a ves Křečovice Janu Řepovi z Neveklova. Tak se křečovický statek dostal k panství Tloskov, s nímž potom sdílel jeho osudy. V r. 1923 byl křečovický dvůr rozparcelován. Během druhé světové války bylo na území Protektorátu zamýšleno rozšířit stávající vojenská cvičiště, za tímto účelem byly r. 1943 evakuovány také Křečovice. Vojenské cvičiště mezi Vltavou a Sázavou však nikdy nevzniklo. - V obci dnes barokní kostel sv. Lukáše, nejvýznamnější osobnost obce, hudebního skladatele Josefa Suka (a jeho rodinu), připomíná muzeum v jeho bývalém domě, hrob na místním hřbitově, Křečovická mše složená pro místní kostel a na východním okraji obce Sukova alej s kameny připomínajícími skladatelova díla. - V Křečovicích bylo také natočeno několik filmů o životě a díle Josefa Suka a dále filmy Farářův konec, Není sirotek jako sirotek a především Vesničko má, středisková.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * šlechtické rody * zaniklé tvrze * kostely * osobnosti * hudební muzea * aleje * vysídlení * filmy
  CitationPOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2, K-O. Praha: Academia, 1978, s. 156.
  BĚLOHLÁVEK, Miloslav et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: západní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1985, s. 171.
  Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984. s. 213-214. Turistický průvodce ČSSR.
  Obec Křečovice: informace o obci [online]. c2012. [cit. 5.9.2012]. Dostupné z: http://www.obec-krecovice.cz/informace-o-obci/historie/.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of geographical names
  (6) - File of personal names - persons from region
  (4) - File of corporation names - monuments in region
  (2) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (50) - ARTICLES
  (9) - Regional documents - books
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1