Number of the records: 1  

Okoř (hrad)

  1. Corporate nameOkoř (hrad)
    Place Okoř (Česko)
    Events1270 - dokončena stavba kaple
    1359 - přibližné datum založení hradu
    21.07.1675 - opětně vysvěcena kaple sv. Václava
    1920 - započata obnova zříceniny
    DescriptonNa okraji stejnojmenné obce, na skalnatém ostrohu obtékaném ze tří stran Zákolanským potokem. - V místech dnešní věže stávala původně raně gotická kaple sv. Václava z l. 1260-1270. Při ní založil před r. 1359 bohatý staroměstský měšťan František Rokycanský výstavní hrad, kaple se stala součástí mohutné hranolové obytné věže, ke které přiléhala dvě palácová křídla, později dále upravovaná. Celé jádro obestavěno parkánovou zdí, na čelní straně areál doplněn malým předhradím. R. 1421 hrad dobyt husitským vojskem, od 30. l. se majitelé začali často střídat. Za pánů z Donína, po r. 1470, hrad opět zásadně přestavěn, vzniklo nové vnější opevnění se dvěma okrouhlými baštami, doplněné velkým rybníkem. Do podhradí bylo přesunuto hospodářské zázemí hradu, byl zde i pivovar. Nejpozději v této době byla protější výšina za potokem zabezpečena mohutnou předsunutou baštou se širokým, do skály vysekaným příkopem. R. 1518 prodal Jan z Donína Okoř hejtmanovi Slánského kraje Hynkovi Bořitovi z Martinic a na Smečně, jeho potomci hrad částečně přestavěli na renesanční zámek. Během třicetileté války hrad zpustošen, Jaroslav z Martinic r. 1649 odkázal hrad jezuitské koleji u sv. Klimenta. Jezuité v 70. l.17. stol. hrad i bývalou kapli barokně upravili, 21. července 1675 byla svatováclavská kaple vysvěcena prelátem Tomášem Pěšinou z Čechorodu. Na počátku 18. stol. sem jezuité z pražské koleje jezdili na "vakace" (prázdniny). Od r. 1773, kdy Josef II. zrušil jezuitský řád a konfiskoval veškerý jeho majetek, začal hrad Okoř rychle pustnout a stal se častým zdrojem stavebního materiálu. Zanedlouho přeměněn ve zříceninu. - Obnova zříceniny započata v r. 1920 Klubem českých turistů, sanační práce probíhají doposud. - Ke hradu se váže pověst o nešťastné lásce Juliány a mlynáře Vnislava, které zastřelil Juliánin nepřející otec, okořský pán, rytíř Sulislav. Juliána je ona bílá paní ze slavné trampské písně "Na hradě Okoři". - Dnes patří Okoř s dominantní vysokou věží k nejrozsáhlejším hradním zříceninám ve středních Čechách, býval často umělecky zobrazován (např. K. H. Mácha, A. Mánes, krajinářská škola J. Mařáka, A. Slavíček a A. Hudeček). Je veřejnosti přístupný, konají se zde víkendové šermířské nebo hudební akce.
    Keywordshrady * zříceniny * kaple * hradní kaple * majitelé hradu * gotika * renesance * baroko * jezuité * pověsti * lidové pověsti * písně
    CitationHAUSEROVÁ, Marie. Okoř. Roztoky u Prahy: Oblastní muzeum, 1972, s. 21.
    TKÁČ, Vladimír, KADLECOVÁ-MIKITINOVÁ, Helena. Čechy země kulturních pokladů. 1. vyd. Opava: Optys, 1995, s. 215.
    Hrad Okoř [online]. [cit. 2004-04-07]. Dostupné z: http://hrady.dejiny.cz/okor/index.htm.
    Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta.. [online]. [cit 2004-04-08]. Dostupné z: http://www.tiscali.cz/trav/trav_center_010622.354431.html.
    Collection kindFile of corporation names - monuments in region
    References (1) - Monographies, maps
    (23) - ARTICLES
    (1) - Regional documents - books
    Databáze národních autorit NK ČR
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.